Karterden Yağ Emme

CKM Karterden Yağ emme pompaları; ulaşılması zor noktadaki kirli yağları hava basıncı yardımı ile şeffaf hazne içerisine çekebilmektedir. Çekilen kullanılmış yağ miktarı şeffaf haznedeki litre bölmelerinden tespit edilebilmektedir. 9 lt şeffaf bölüm ve 100 ve 60 lt depo kullanım kapasitesi mevcuttur. Sonrasında çekilen kirli yağ alt bölümdeki 80 lt depoya aktarılır. Burada biriken kirli yağ ise gene hava basıncı ile istenilen yere tahliye edilebilmektedir.

Karterden yağ çekme ve boşaltma pompaları modeline göre, kompresörden gelen hava ile içerisinde oluşturduğu vakumla her türlü araçtan her türlü yağın aktarılması ya da boşaltmasını sağlayan ürünlerdir. Karterden yağ çekme ve boşaltma pompalarının kullanım amaçları atık yağların depolanması esnasında ortam kirliliğini engellemektedir. Birincil avantajı atıkların depolanması geri dönüşümle kazanılmasını sağlamaktadır. Karterden yağ çekme ve boşaltma pompaları bu sebeple çevre koruma ve hijyen standartlarının karşılanmasında vazgeçilmez unsurlardır.

 

Karter nedir ? Ne işe yarar?

Motor karteri, motor bloğunun altında bulunur, karterin görevi motor yağının depolanmasını ve soğutulmasını sağlar. Çelik sacdan yapılmıştır. Aynı zamanda motorun alt kısmındaki krank bölmesini, krank mili ve yataklarını da kapatmış olur. Motor yağı motor karterinde birikir, yağ pompası yağı buradan çeker ve basınçlı olarak yağ kanalları vasıtasıyla hareketli motor parçalarını (silindir-piston, supap mekanizması-krank mili vb.) yağlar. Motor yağı değiştirileceği zaman,karterin altındaki boşaltma tapası gevşetilir ve yağ buradan tahliye edilir veya karterden yağ emme pompaları sayesinde temizlenir.. Karter tapalarının bazıları mıknatıslıdır, böylece küçük metal parçacıklarını çekerek, yağdan ayırmış olur. Karterin içinde hareket halindeyken yağın aşırı çalkalanmasını önlemek için sacdan delikli bölmeler bulunur.

Karter nasıl sökülür nasıl temizlenir?

Motor çok sıcakken karter sökülmez, motorun biraz soğuması beklenmelidir. Karter sökülmeden önce motor yağını boşaltmak gerekir, bunun için karterin altına bir yağ boşaltma kabı koyulmalı. Karterin en altında bir boşaltma tapası vardır, bu tapa gevşetilip sökülerek, yağın boşalması sağlanır. Daha sonra karteri silindir bloğuna bağlayan çok sayıdaki cıvata sökülür. Karterle motor bloğu arasında conta bulunur, bu conta da alınarak karter yerinden sökülür. Günümüzdeki araçlardaysa yaygın olarak sıvı conta kullanılmaktadır. Sıvı conta, karteri motor bloğuna sağlam bir şekilde yapıştırdığından, civataları sökseniz bile karter yerinden çıkmayacaktır. Bu durumda, uygun aletler veya çelik spatula gibi bir atletle, kartere zarar vermeden ayırmak gerekir. Tekrar takılmadan önce eski sıvı conta tamamen kazınıp, yeni sıvı conta sürülmelidir.

Karter söküldükten sonra, temizleyici sıvılarla (balata spreyi gibi) temizlenir, basınçlı havayla kurutulur.

Yerine takılırken contası düzgünce yerine yerleştirilir, sıvı contalıysa sıvı conta sıkılır. Bağlantı cıvataları çapraz olarak karşılıklı olarak uygun torkla sıkılır. Daha sonra yağ tapası yerine takılır ve motorun en üst kısmındaki yağ dolum kapağı açılarak, üretici firmanın önerdiği uygun özellikteki ve uygun miktardaki motor yağı doldurulur. Kullanılmış boşaltılan yağ, mecbur kalmadıkça  tekrar motora konulmaz. Motor yağı değişiminde yağ filtresi de değiştirilmelidir. Tüm işlemlerden sonra motor çalıştırılır, karterden yağ kaçağı olup olmadığına bakılır. Tapadan yağ kaçağı varsa, yuvası ve dişleri kontrol edilmeli gerekirse tapa değiştirilmelidir. Karter contasından yağ kaçağı varsa, civataların uygun olarak sıkıldığından emin olunmalı ve sıkılmalı. Kaçak devam ederse en baştan sökülüp tekrar conta-sıvı conta ve bağlantı işlemleri uygun olarak tekrar yapılmalıdır.

Karter arızaları nelerdir?

Genelde araçlarda karter delinmesi meydana gelebilir, sebebi yoldan gelen taş parçaları, bozuk yollarda karterin yola sürtüp vurması, çukura düşülmesi gibi sebeplerdir. Bir diğer arıza ise tapadan veya karter contasından yağ kaçağı olmasıdır. Contalar en kısa sürede değiştirilmelidir.

 

Motor karteri yağ kaçırıyor yağ damlatıyor nedeni nedir? 

Karter tapasından veya karter contasından yağ kaçırıyordur. Tapadansa tapanın sıkılığı kontrol edilmeli, karter contasından sızıyorda conta (veya sıvı conta) değiştirilmelidir. Karterde delik veya çatlak var mı bakılmalıdır. Bunların hiç biri yok ama karter yine de yağ kaçırıyorsa, karter havalandırma sistemi kontrol edilmelidir.

Yağ Karteri delinmesi ve tamiri

Aracın karteri delinmişse, aracın motoru hemen stop edilmeli ve tekrar çalıştırılmamalıdır. Motor yağsız kalacağından, piston-silindir-supap-krank-krank yatağı başta olmak üzere motora çok büyük zarar verir. Kısaca motoru yiyebilirsiniz, sonuç yeni bir sandık motor almak olur. Karter delinmesi durumunda, bir çekiciyle aracı servise çektirin ve karteri yenisiyle değiştirin. Ya da işin ehli bir usta tarafından delik-çatlak kaynakla kapatılabilir. Darbe sebebiyle karter yamulmuşsa mutlaka değiştirilmelidir.

 

CKM YAĞLAMAHakkımızda
2007 yılında Cemre Kalıp olarak kurulan firmamız, plastik ve alüminyum enjeksiyon kalıp imalatı ile sanayi sektöründe yer almaya başlamıştır...
CKM YağlamaBizi Talip Edin
Lütfen Sosyal Medyadan Bizi Takip Edin!
BİZE UALŞIN7/24 Bize yazabilirisniz !
https://www.ckmyaglama.com/wp-content/uploads/2021/05/Whatsapp2.png
MağazamızAdresimiz
Yukarı Dudullu Mah. İmes San. Sit.
C Blok 303 Sk. No:11 Ümraniye/İstanbul

CKM YAĞLAMAHakkımızda
2007 yılında Cemre Kalıp olarak kurulan firmamız, plastik ve alüminyum enjeksiyon kalıp imalatı ile sanayi sektöründe yer almaya başlamıştır...
CKM YağlamaBİZE UALŞIN
7/24 Bize yazabilirisniz !
https://www.ckmyaglama.com/wp-content/uploads/2021/05/Whatsapp2.png
Ckm YağlamaBizi Talip Edin
Lütfen Sosyal Medyadan Bizi Takip Edin!

Web Tasarım By Texttim

Nasıl Yardımı Olabiliriz !